fbpx
Фото: Кабинет на претседателот на државата Стево Пендаровски

Tag: Кијив

Фото: Укринформ

Русија лансираше 45 дронови кон Кијив и југот на Украина, соборени 40 од нив

Во текот на ноќта, Русија изврши напади со беспилотни летала врз Кијив и јужна Украина, објави денеска Укринформ. Украинските воздухопловни сили преку апликацијата за пораки Телеграм информираа дека нивните системи ...

Русија изврши уште еден масивен ракетен напад врз Украина, Борел утрото од посетата го започна во засолниште

Утрото на 7 февруари Русија изврши уште еден масивен ракетен напад врз Украина. Силите за противвоздушна одбрана дејствуваа во Кијив и други градови во Украина. Спасувачките екипи се упатуваат кон ...

Обновени 17 илјади објекти оштетени од Русите во регионот на Кијив

Речиси 17 илјади  оштетени објекти од руските напаѓачи веќе се обновени во регионот на Кијив, напиша во своја објава на Фејсбук,  Руслан Кравченко, шеф на регионалната воена управа, пренесува Укринформ. ...

Пожарникар пристигнува на местото на руски ракетен напад во Харков, 29 декември 2023 година.
Фото: Јевхен Титов/Ројтерс

Русија го изврши најголемиот воздушен напад врз Украина од почетокот на целосната инвазија

Русија го изврши најголемиот воздушен напад врз Украина од почетокот на целосната инвазија, изјави украинската војска за Си-Ен-Ен, со невиден број беспилотни летала и проектили истрелани врз цели низ целата ...

Фото: Укринформ

Русите ја нападнаа Украина со дронови од три правци во текот на ноќта

Русија во текот на ноќта во четвртокот лансираше неколку групи беспилотни летала камикази Шахед во Украина од три правци: Чауда на окупираниот Крим, Приморско-Ахтарск и Курск, пренесува Укринформ според информации ...

Русија се обидува да ја прекине секоја врска која децата ја имаат со Украина, потребни се брзи дејствија за да се вратат дома – претседателот на инаугуративниот состанок на Меѓународната коалиција за враќање на украинските деца

Украинскиот претседател Володомир Зеленски учествуваше на инаугуративниот состанок на Меѓународната коалиција за враќање на украинските деца, противправно депортирани и присилно раселени во Руската Федерација од привремено окупираните територии на нашата ...

Протести Евромајдан-Кијив 2014 година Фото: Wikipedia

Зеленски: Протестите на Мајдан пред 10 години беа „прва победа на денешната војна“

Протестите на Мајдан избувнаа кон крајот на 2013 година кога претседателот Виктор Јанукович поддржан од Кремљ го отфрли трговскиот договор за асоцијација со Европската унија. Украинскиот претседател Володимир Зеленски во ...

Шолц: Поддршката за Украина централно прашање за Германија

Долгорочната поддршка за Украина е централно прашање за Германија изјави федералниот канцелар Олаф Шолц денеска во Бундестагот, објави Укринформ. „Прашањето за долгорочна поддршка за Украина е централно за нас“, потенцираше ...

Фон дер Лајен пристигна во Кијив, има важна порака за Зеленски

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен денеска пристигна во Кијив во својата шеста посета на Украина од почетокот на војната, во момент кога вниманието на светската јавност се ...

Page 1 of 5 1 2 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER