fbpx
Руски ракетен терор: Харкив, 25 мај 2024 (фото извор: скриншот од видео извештај на Би-би-си)
Фото: MONDO/STEFAN STOJANOVIĆ
Фото/ Маргарита Роблес/ Wikimedia commons

Tag: политика

24 ЧАСА: Управен суд до полноќ ќе одлучи за тужбата на ВЛЕН за изборни нерегуларности; отстапување од Договорот од Преспа ќе има последици, предупреди Мицотакис; лидерите од Западен Балкан посветени на реформи и на ЕУ интеграциите

ВЕСТ НА ДЕНОТ На веб – страната на Управниот суд  е објавено дека ја известува јавноста дека синоќа во 22:33 часот, по поднесена тужба од Коалиција Влен на Парламентарните избори ...

Фотомонтажа; Д. Мишев / ЦивилМедиа

24 ЧАСА: СДСМ и ВМРО – ДПМНЕ во клинч по проширувањето на „црната листа“; според Рот, Србија не може во ЕУ се додека Вучиќ му се заканува на Косово; заврши увидот во Избирачкиот список за дијаспората

ВЕСТ НА ДЕНОТ СДСМ и ВМРО – ДПМНЕ во клинч за Законот за рестриктивни мерки по проширувањето на „црната лист“на САД Последното проширување на „црната листа“ на САД со назначувањето ...

Ердоган најави крај на политичката кариера по локалните избори во Турција

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави вчера дека локалните избори во земјата во март ќе бидат негови последни, најавувајќи крај на неговото повеќе од дведецениско владеење. Ова е првпат Ердоган, ...

24 ЧАСА: Старите важечки документи да важат за овие избори; за Пендаровски анкетите на ВМРО-ДПМНЕ се лажни; македонските медиуми изгубени во преводот

ВЕСТ НА ДЕНОТ Во Изборниот законик да се внесе преодна одредба да важат старите важечки документи за овие избори ДИК предлага во Изборниот законик да се внесе преодна одредба со ...

24 ЧАСА: Алијанса за Албанците против Алијанса за Албанците; заедничките листи за изборите ќе зависи од анализите; штрајк во ФЗО – нема исплати на боледувања, породилно

ТЕМА НА ДЕНОТ Нападнат поддржувачот на Села од АА, Дритон Небиу: Може да ме убиете, но не можете да ме исплашите Директорот на Агенцијата за управување со одземен имот, Дритон ...

Дехран Муратов, Ослободи го умот: Дезинформации за убистовто на Вања

Муратов на панелот ОСЛОБОДИ ГО УМОТ: Политиката не бира средства, дури и за вакви сензитивни теми како што е убиството на Вања

„Политиката не бира средства, па дури и за вакви сензитивни теми, како што е убиството на Вања“, констатира Дехран Муратов, во серијалот „Ослободи го умот“, на кој се зборуваше за ...

Фото: МИА

24 ЧАСА: ОБСЕ е живо; О`Брајан убаво посочи кој лаже и за кого не треба да се гласа, изјави Ковачевски; дебакл на Лавров на Самитот на ОБСЕ

ТЕМА НА ДЕНОТ Дводневен министерски состанок на ОБСЕ во Скопје Со завршна прес конференција заврши 30. Министерски совет на Организацијата за безбедност и соработка во Европа – ОБСЕ, на кој ...

Адеми: Вмешувањето на политиката во судството е присутно, не се почитува уставното начело на поделба на власта

Вмешувањето на политиката во судството во нашата држава е присутна појава и тоа е веќе нотирано како проблем кој ја нарушува неговата независност. Факт е дека не се почитува уставното ...

24 ЧАСА: Израел повторно ја презеде контролата во Газа; Русија и Хамас користат иста тактика; 76 отсто од испитаниците со поддршка за иницијативата „Отворен Балкан“

ТЕМА НА ДЕНОТ Израел-Газа, утрински воен извештај: Втора ноќ на хаос, жестоки борби и бомбардирање Израел го бомбардира опколениот Појас Газа втора ноќ по ред, откако официјално објави војна против ...

Page 1 of 13 1 2 13

CIVIL MEDIA NEWSLETTER