fbpx

Е па Левица, ај од Енвер Хоџа па поскоро кај Путин!

ДИЈАНА ТАХИРИ  Претставници на Левица вчера го посетија гробот на албанскиот диктатор  Енвер Хоџа, по повод годишнината од неговата смрт и објавија неколку фотографии на  официјалната Фејсбук страница на Левица....

Read more

Ѓинѓиќ

Убиството на Зоран Ѓинѓиќ, 12 февруари 2003

ЉУБОМИР КОСТОВСКИ На 12 март се навршија 20 години од убиството на тогашниот српски премиер Зоран Ѓинѓиќ. Лидер за кого тогашната десница тврдеше дека „ако не биде убиен премиерот, ќе...

Read more

Христијан Мицкоски нов министер за опозиција

ДРАГАН МИШЕВ Шпицниот градоначалник и водач на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, делува како расипан часовник, кој откако два пати најави ново парламентарно мнозинство, истото и се оствари, само што, на...

Read more

Груевски во егзил со поголем рејтинг од Мицкоски

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, бегалецот Никола Груевски е најомилен политичар во Северна Македонија пред актуелниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, покажува последната анкета на Центарот за анкетни истражувања на...

Read more

Кримски мост: Возила во една насока, на спротивната лента. Што се случува?

ЏАБИР ДЕРАЛА Руската новинска агенција РИА (Международное информационное агентство «Россия сегодня») објави видео во кое се гледа како се одвива густ сообраќај на Кримскиот мост, вечерта на 8 октомври. Утрината, военото...

Read more

Дали Илон Маск ќе гласа за моите предлози за мир меѓу Украина и агресорите?

Колаж: Илон Маск на Марс

ЏАБИР ДЕРАЛА Мултимилијардерот Илон Маск се „прослави“ со својот Твит во кој „мудро“ и „непристрасно“ ја претстави својата „визија“ за мир меѓу Русија и Украина. Неговото „височество“ на својот твит...

Read more

Пишман аџија

ДРАГАН МИШЕВ Мицковски бара референдумско изјаснување за прашањето: Дали сте за напуштање на важноста на Законот за ратификација на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Македонија и Република...

Read more

Русија глуми „загриженост“ за Палестина додека гранатира цивили и нуклеарна централа во Украина

ДЕХРАН МУРАТОВ Додека руските војници повторно отворија оган врз локацијата на нуклеарната централа Запорожје и со ракети погодија буриња за складирање на потрошеното гориво, исто така секојдневно гинат цивили (меѓу...

Read more
Page 1 of 15 1 2 15

CIVIL MEDIA NEWSLETTER