fbpx
Фото Фејзбук
Фото: МИА
Фото МИА

Tag: жртви

Истражна комисија на ОН ќе бара докази за сексуално насилство од припадници на Хамас врз заложниците

Комисијата на ОН што ги истражува воените злосторства на двете страни од конфликтот меѓу Израел и Хамас ќе се фокусира на сексуалната злоупотреба од страна на Хамас за време на ...

Во Катедралата „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје се одржа панихида за жртвите на Гладоморот од 1932-1933 година во Украина

Во Катедралата „Пресвето Срце Исусово“ (Скопје) се одржа панихида за жртвите на Гладоморот од 1932-1933 година во Украина. Амбасадата на Украина и украинската заедница во Северна Македонија го почитуваа споменот ...

(ВИДЕО) Барак Обама за Њујорк Тајмс: Она што им се случува на Палестинците е неподносливо, како да спречиме децата да бидат убиени?

Поранешниот американски претседател Барак Обама ја осуди војната меѓу Израел и Газа, велејќи дека долгогодишниот конфликт сега повторно се разгори и ги критикуваше социјалните мрежи за продлабочување на поделбите, објави ...

Ал Џезира

(ИНФОГРАФИК) Ал Џезира: За 16 дена, убиени 4.651 Палестинци во Газа и 95 во Западниот Брег, и 1.405 Израелци

4.651 убиени Палестинци во Газа 95 убиени Палестинци во Западниот Брег 1.873 убиени деца (вклучени во бројот на жртвите меѓу Палестинците) 1.023 убиени жени (вклучени во бројот на жртвите меѓу ...

Најмалку 500 загинати во израелски воздушен напад врз болница во Газа; Хамас подготвен да ги ослободи за еден час сите заложници доколку прекинат бомбардирањата

Помеѓу 200 и 300 луѓе загинаа во воздушен напад на арапска баптистичка болница во градот Газа, изјави портпарол на палестинското Министерство за здравство, објавија западните медиуми. Хамас соопшти дека израелскиот ...

Јасминка Џумхур, Ерик Мозе и Пабло де Грајф, членови на Независната меѓународна истражна комисија за Украина, присуствуваа на прес-конференција во Обединетите нации во Женева, Швајцарија, 23 септември 2022 година. Photo: REUTERS

Истрага на ОН: Русија измачувала украински жртви до смрт

Руските окупатори ги мачеле Украинците толку брутално што некои од нивните жртви ги загубиле животите, а семејствата ги принудувале да слушаат додека силуваат жени од соседството, соопштија денеска членови на ...

Фото: Wikipedia

Загинатите во шумските пожари во Еврос, северна Грција најверојатно се мигранти

Грчките пожарникари веќе петти ден се борат да ги сопрат пожарите во Еврос, Александрополис и во шумата Дадија. Како што јави Екатимерини, пожарите се уште беснеат во другите региони на ...

Рускиот терор продолжува: Погодена станбена зграда во источниот дел на Украина, има жртви

Украинскиот претседател Володимир Зеленски напиша на Твитер дека два руски проектила погодиле станбена зграда во градот Покровск во источна Украина. „Два ракетни напада. Погодена е обична станбена зграда. За жал, ...

Page 1 of 4 1 2 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER