fbpx

ГРАЃАНСКА АКЦИЈА

ЦИВИЛ нема да присуствува на настаните на самитот на ОБСЕ во знак на протест против руската геноцидна агресија и учеството на високиот претставник на државата-терорист

На еден од највисоките функционери на мрачниот режим со седиште во Кремљ, кој води геноцидна војна против соседна држава, независна и суверена Украина, му беше дозволено да дојде во главниот...

Read more

Изјави по повод 24 годишнината на ЦИВИЛ: Светилник на слободата, доверлив партнер, на вистинската страна на историјата – дел од оценките за организацијата

И оваа година, истакнати личности од светот на политиката, медиумите, уметноста, академијата, граѓанското општество и бизнисот дадоа свој осврт кон ЦИВИЛ. Следи преглед од пораките што беа објавени во текот...

Read more

ЦИВИЛ денеска со две панел дискусии за македонската зелена агенда

Зелен ЦИВИЛ (организациска единица на ЦИВИЛ) организира серија панел дискусии, на тема „Македонската зелена агенда: Реалност или тешко остварлива цел? Со почеток во 12 часот, денеска учесници на панелот ќе...

Read more

ЦИВИЛ на Светскиот ден на децата: Конвенцијата за правата на детето мора да биде минимална основа, а не недостижен сон! СТОП ЗА УБИВАЊЕТО НА ДЕЦАТА во војна!

Олга Драх (Unsplash): Деца спијат во скривница, за време на бомбардирање на Кијив, снимено во март, 2022 година (фрагмент)

Конвенцијата на Обединетите нации за правата на детето стапува во сила на 20 ноември 1989 година. Оттогаш, овој датум се одбележува како Светски ден на децата. Еден од начините на...

Read more

Меѓународен ден за толеранција: ЦИВИЛ повикува да се стави крај на војните и доследно почитување на меѓународното право, принципите за толеранција и човековите права и слободи

Мурал од Бенкси

16 ноември, Меѓународен ден за толеранција Толеранцијата не е ниту попустливост, ниту рамнодушност Почит за богатата разновидност на културите Почит за различните форми на изразување и начини да се биде...

Read more

ЦИВИЛ и општина Чаир денеска ќе одржат мултимедијален настан „Заедно за подобра иднина“

ЦИВИЛ во соработка со Општина Чаир организира мултимедијален настан „Заедно за подобра иднина“, денес, со почеток во 12 часот, во Општината. Настанот е дел од проектот „Заедно за подобра иднина“,...

Read more

ЦИВИЛ најостро го осудува говорот на омраза и повиците за линч врз политичките неистомисленици и нивните семејства

ЦИВИЛ најостро го осудува говорот на омразата и експлицитните закани по живот кон членовите на владејачката партија и нивните семејства искажани од новинарот уредник на Алфа ТВ, Горан Момировски во...

Read more

Средба на ЦИВИЛ со Претседателот на Собранието, Џафери: Одлуките мора да се носат за добробитта на граѓаните, а не врз основа на емоции; важен е придонесот на ЦИВИЛ во јакнењето на демократијата

Средба на ЦИВИЛ со Претседателот на Собранието, Талат Џафери / фото: Б. Јордановска

Претставници на ЦИВИЛ – Центар за слобода денеска се сретнаа со Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на која разменија информации и ставови за клучни прашања поврзани со актуелните состојби и...

Read more
Page 1 of 104 1 2 104

CIVIL MEDIA NEWSLETTER