fbpx
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: МИА
ФОТО: Принтскрин

Tag: Артан Груби

Груби: Маричиќ ќе биде прв заменик на премиерот на Владата

Првиот вицепремиер и министер за политички систем Артан Груби потврди дека негов заменик за функцијата прв заменик на премиерот во преодната влада ќе биде вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ. ...

Артан Груби: Опозицијата побарала амнестија од Пендаровски за Никола Груевски

Првиот вицепремиер Артан Груби, во изјава за порталот Zoom.mk вели дека точно е тоа дека актуелната опозицијата барала од Пендаровски амнестија за поранешнот премиер Никола Груевски. Да, точно е тоа. ...

Артан Груби на настан на ЦИВИЛ. Извор: Архива на Цивил Медиа

Груби: Груевски со измените во Кривичниот законик не може ни да сонува да се врати во Северна Македонија

Првиот вицепремиер Артан Груби смета дека експремиерот Никола Груевски не може ниту да сонува слободен да се врати во државава, бидејќи влијанието на изменетите членови од Кривичниот законик врз обвиненијата ...

Артан Груби на настан на ЦИВИЛ. Извор: Архива на Цивил Медиа

Груби: Оставките на ДУИ го отворија патот на ВМРО-ДПМНЕ да гласа за уставните промени

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците во македонската Влада Артан Груби во синоќешното интервју за косовската телевизија Т7 изјави дека одлуката за оставки на министрите ...

Фото: МИА архива

Влада: Се постапува за целосно расчистување на случајот на насилство во кое е запалено возилото кое го користел првиот вицепремиер Груби

Безбедноста е врвен приоритет во едно демократско општество. Владата на Република Северна Македонија го осудува чинот на палење на возилото кое го користел првиот заменик претседател на Владата, Артан Груби ...

Љубиша Николовски

Артан Груби ги раскринка ВМРО-ДПМНЕ околу нивната улога во изградбата на коридорите 8 и 10д

ЉУБИША НИКОЛОВСКИ Вицепремиерот Артан Груби со настапот во Стопанската Комора  ги демантираше сите наводи кои опозициската ВМРО-ДПМНЕ со недели ги пласираше во јавноста, а фрлаа сенка врз исправноста на изградбата ...

Внатрепартиска дебата во ДУИ или поделба до уништување… Што се крие зад негодувањата во партијата со 20-годишна власт?

НАЗМИ АБДУРАХМАНИ По парламентарните избори во 2020 година, кога коалицијата „Можеме“ предводена од социјалдемократите (СДСМ) на Зоран Заев и Демократската унија за интеграција (ДУИ) со нивната позната кампања „Псе јо“ ...

Артан Груби на настан на ЦИВИЛ. Извор: Архива на Цивил Медиа

Груби: Премиер Албанец е проект за рушење табуа, немам амбиција да бидам премиер

Немам амбиција да бидам првиот премиер Албанец на Северна Македонија, туку сакам да останам запаметен како по реализацијата на проектите од  коридорите 8 и 10-д, односно за изградбата на автопатот Скопје-Блаце ...

Фото: миа.мк

Груби: Ги решивме долгогодишните спорови со соседите, Охридскиот договор треба да послужи како пример и за други конфликти во регионот

Ние како држава направивме големи чекори напред за решавање на долгогодишните спорови што ги имавме со нашите соседи. Кога политичарите се храбри и кога носат одлуки за следните генерации а ...

Page 1 of 4 1 2 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER