fbpx
Фото Фејзбук
Фото: МИА
Фото МИА

Tag: Владимир Путин

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Алексеј Навални – Исус од Москва

ДРАГАН МИШЕВ Ако некој досега воопшто се сомневаше дека ќе има поинаков епилог од политички мотивираната судска фарса во која беше обвинет и осуден рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, сега ...

Рускиот опозициски лидер, Алексеј Навални, прави симбол на срцето упатен кон неговата сопруга во судницата во Москва во февруари, 2021, каде што доби казна затвор од над 2 и пол години. Оттогаш, тој исчезнува во рускиот казнен систем. (Фото:  Moscow City Court via AP)

Смртта на Алексеј Навални

Алексеј Навални, челичниот руски адвокат кој разоткриваше корупција, лични интереси и злоупотреба на моќта од страна на рускиот претседател Владимир Путин и неговите другарчиња, беше предизвик за Путин повеќе од ...

Фото: Твитер

Откако кариерата му тргна по надолна линија, поранешната холивудска ѕвезда Стивен Сигал се декларира како „милион проценти“ Русин

Во контекст на опширниот осврт на  Цивил Медиа за тоа зошто дискредитираните Американци се впуштаат во улога на пропагандисти на озлогласени диктатори, како еден од поистакнатите примери на дискредитираните Американци кои ...

Фото: IMDB

Оливер Стоун, путиновиот Рифенштал

Терминот „танки“ (tankie) е левичарска политичка навреда за комунист кој го брани сталинизмот или поддржува авторитарни или милитаристички, антикапиталистички режими, и е познат на секој со извесно познавање на политиката на ...

Фото. Скриншот

Антиамерикански пропагандист, теоретичар на заговор, расист, хомофоб: Такер Карлсон, отпуштениот водител на Фокс Њуз кој го интервјуираше Путин

ДРАГАН МИШЕВ Низ историјата се појавуваат извесни деградирани, посрамотени, разочарани американци кои своите интелектуални капацитети ги ставаат на располагање на „мрачните сили“ и се впуштаат како пропагандисти на озлогласени диктатори, ...

Руска кампања во окупираниот Донецк: Гласајте за Путин во замена за пакети со храна

Во окупираната област Донецк, на жителите им се ветуваат пакети со храна во замена за поддршка на Путин на изборите. Руските агресори се обидуваат да соберат поддршка за рускиот претседател ...

Фото: Икс

Чедомир Стојковиќ: Н1 ја шири пропагандата на Москва со директно емитување на пропагандните небулози на Путин

Н1 ја пренесува годишната конференција на Владимир Путин, касапот на Украина, убиец на деца, уништувач на меѓународното право, непријател на Европската унија. Ја пренесува во живо иако е програмирана пропаганда ...

Западот мора да сфати: Рускиот диктатор не само што мора да биде задржан, туку и конечно да биде победен

Неодамна Блумберг објави статија со прилично алармантни сигнали за Украина. Конкретно, новинарите на изданието истакнуваат дека летово Путин се плашел да си го извади носот надвор од Русија: морал да ...

Протест пред руската амбасада во Будимпешта / Фото: Икс

Што не е во ред со Унгарија? Орбан тргнува во фронтален напад против ЕУ и Украина

Унгарскиот премиер Виктор Орбан на 18 ноември изјави дека верува оти разговорите меѓу ЕУ и Украина за нејзиното пристапување би биле грешка бидејќи Украина е „светлосни години“ од тоа да ...

Page 1 of 11 1 2 11

CIVIL MEDIA NEWSLETTER