fbpx
Фото: МИА архива
Фото: МИА архива
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на прес конференцијата во седиштетот на НАТО, 15 февруари 2023 (фото: Џ. Д. / Цивил)

Tag: Владимир Путин

КИРИЛ И ПУТИН Актуелниот политички врв на Русија сè уште има силна поткрепа во црквата, некогаш посилна и од армијата

(Не)света војна: Како Путин ја уништи слободата на вероисповед во Русија и се обидува истото да го повтори во Украина

„Верскиот прогон во Украина“ е една од омилените теми на руската пропаганда. Со особено упорност, Москва го пренесува овој наратив на западната публика, претставувајќи ги како „доказ“ фактите за „прогон“ ...

Путин – Си Џинпинг: Тајни зделки за оружје и неуспешни договори – што навистина е договорено и што значи тоа за иднината

Михаил Ходорковски, руски дисидент, опозициски лидер, реформатор, поранешен политички затвореник (2003–2013), со децениско искуство во спротивставување на режимот на Путин, преку серија објави на социјалната мрежа Х објаснува како течела ...

Фотомонтажа; Д. Мишев / ЦивилМедиа

Инаугурацијата на Путин бојкотирана од Западот, ја удостоија „специјалните гости“- Стивен Сигал, Патријархот Кирил, чеченскиот сатрап Кадиров и водач на моторџиска банда

ДРАГАН МИШЕВ Петтата инаугурација на Владимир Путин за претседател на Русија која се одржа во вторникот, 7 мај 2024 година, ја одбележа бојкотот од повеќето западни земји кои одбија да ...

Путин положи заклетва за петтиот претседателски мандат, македонскиот амбасадор ја бојкотираше инаугурацијата во Москва

Рускиот претседател Владимир Путин денеска на сцелена церемонија во Кремљ положи заклетва за нов шестгодишен мандат, кој е петти негов откако дојде на власт во 2000 година. Во краткиот инаугуративен ...

Шолц му порача на Путин да не се надева на слабеење на поддршката за Кијив, Германија ќе испрати уште еден систем Патриот во Украина

Владимир Путин не треба да се надева дека поддршката за Украина од нејзините партнери ќе ослабне и дека ќе може да ја продолжи својата агресивна војна, изјави германскиот канцелар Олаф ...

Фото: Укринформ

Путин не е добредојден на церемонијата по повод 80-годишнината од Денот Д во Франција

Русија ќе биде поканета да испрати свои претставници на меѓународната церемонија за комеморација на 80-годишнината од Денот Д. На комеморацијата ќе присуствуваат голем број светски лидери, вклучувајќи го и американскиот ...

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Јавното објавување на претепаните осомничени терористи покажува до кој степен руското општество е милитаризирано и толерантно кон насилство

Рускиот претседател Владимир Путин за првпат призна дека „радикалните исламисти“ го извршиле нападот на концертната сала во близина на Москва, истовремено инсистирајќи дека Украина сè уште можела да има улога. ...

Фотомонтажа; Д. Мишев / ЦивилМедиа

Путин и пропагандистите се обидуваат да ја обвинат Украина за терористичкиот напад во Москва

Руските власти покренаа обвиненија против четворица мажи за кои рекоа дека во петокот убиле најмалку 137 луѓе во концертна сала во близина на Москва. Четворицата осомничени, на кои им се ...

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

Вучиќ и Ердоган дел од автократската братија која му го честиташе реизборот на Путин

Резултатите од руските претседателски избори не се неочекувани и не изненадија никого. Ниту начинот на кој беа изведени. Демократскиот Запад е згрозен од тоа како  Путин си обезбеди уште еден ...

Page 1 of 12 1 2 12

CIVIL MEDIA NEWSLETTER