fbpx
Фото Фејзбук
Фото: МИА
Фото МИА

Tag: Иран

Саливан: САД не ја исклучуваат можност да го нападнат Иран

Советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џејк Саливан синоќа изјави дека САД не ја исклучуваат можноста да го нападнат Иран, што укажува дека претстојат нови напади врз исламистичките милитанти ...

Пакистан му порача на Иран дека сака да ја смири ситуацијата по прекуграничните напади

Пакистан изрази подготвеност да соработува со Иран за сите прашања за време на разговорот на шефовите на дипломатиите на двете земји, кои неодамна со беспилотни летала и ракети нападнаа бази ...

Тензиите низ светот ескалираат, дали сме на работ на трета светска војна?

Последните случувања на Блискиот исток со ракетниот напад на Иран врз пограничната област во Пакистан само ги зголеми стравувањата дека ескалациите на конфликтите низ светот од крајот на 2023 година, ...

Пакистан соопшти дека две деца загинале во ирански напад во пограничната југозападна провинција Балучистан

Пакистан соопшти дека две деца загинале, а три други се повредени во нападите на соседен Иран во вторникот. Иран тврди дека цели биле две бази поврзани со милитантната група Џаиш ...

Иранската револуционерна гарда изврши напад врз цели во Ербил, Ирак

Иранската револуционерна гарда соопшти дека нападнала, како што рече, „шпионски центри и места каде се собираат антиирански терористички групи“ во Ербил, Ирак, пренесува МИА повикувајќи се на објави од иранските ...

Фото: МИА

Се зголемуваат тензиите, Блискиот Исток се приближува на работ на регионална војна

Блискиот исток се приближува на работ на регионална војна, која администрацијата на Бајден се обиде да ја спречи по смртоносните напади на Хамас против Израел на 7 октомври. Растечките напади ...

Борел: ЕУ го осудува шокантниот чин на терор во Керман и изразува солидарност со иранскиот народ

Европската Унија најостро ги осудува експлозиите во иранскиот град Керман, наведе денеска високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жосеп Борел во писмената изјава по повод вчерашниот инцидент ...

Фото: МИА

Иран се заканува со „затворање на Медитеранот“, без да каже како ќе го изведе тоа

Командант на Иранската револуционерна гарда изјави дека Средоземното Море би можело да биде затворено доколку САД и нивните сојузници продолжат да вршат „злосторства“ во Газа, без да образложи како тоа ...

Page 1 of 11 1 2 11

CIVIL MEDIA NEWSLETTER