fbpx
Одбележување на Денот на независноста на Украина во Скопје, 24 август 2023 (фото ЦИВИЛ)
Александар Даштевски, ДИК (фото: МИА)
Фото: Принтскрин

Tag: привремено окупирани територии

Одблиску со движењето на отпорот во привремено окупираните делови на Украина

Актите на отпор доаѓаат во многу облици и големини. Од жолто-сина лента врзана за дрво или украинското знаме подигнато на оддалечена планинска страна, до брза дојава за шифрирана апликација што ...

Фото: Укринформ

Украинските сили ослободија половина од земјата првично окупирана од Русите, нанесувајќи им огромна штета

По воените дејствија, украинските воини вратија половина од земјата што Русите првично ја окупираа, како и нанесоа значителна штета на руската Црноморска флота и копнените сили, изјави американскиот секретар за ...

Активистите на движењето на отпорот „Жолта лента“ го развеаја украинското знаме на планина на Крим

Активистите на движењето на отпорот „Жолта лента“ подигнаа украинско знаме на планината Бојка на привремено окупираниот Крим, објави Движењето на Фејсбук, пренесува Укринформ. „Го кренавме украинското знаме на Крим! Активисти ...

Фото: Укринформ

Украина остварува придобивки во окупираниот Крим, погоди два десантни бродови на руската морнарица

Во текот на ноќта во петокот, во украинските напади беа погодени два руски брзи десантни брода во привремено окупираниот Крим, потврдија од Главната разузнавачка управа на Министерството за одбрана, пренесува ...

Фото: Укринформ

Руската пропаганда во окупираните украински територии – Донецк: Информативен вакуум и тривијални вести 

Украинскиот Центар за стратешки комуникации и информациска безбедност направи анализа за тоа какви пропагандни ресурси на окупираните територии на регионот Донецк користат Русите при известувањето и како се воспоставува комуникација ...

Фото: Укринформ

Русија продолжува да распоредува воен персонал на фронтот кај Авдивка соочени со големи загуби додека украинските сили го потиснуваат агресорот кај Бахмут и Запорижја

Русите упорно ги преместуваат своите трупи на фронтот Авдивка и покрај огромните загуби во нивните редови, објави тинк-тенк Институтот за проучување на војната (ISW) со седиште во Вашингтон. Аналитичарите укажуваат ...

Фото: Укринформ

Украинските сили ја преминаа реката Днипро во голем тактички напредок

Украинските сили ја преминаа реката Днепро и воспоставија позиција на спротивниот брег додека продираат на територијата окупирана од Русија во јужна Украина, пренесуваат руските милблогери. Воените про-Кремљ блогери известуваат дека ...

Фото:Укринформ

Украина уништи цели на руските аеродроми во окупираните Луганск и Бердијанск со американски ракети со долг дострел

Украинските сили уништија цели на руските воени аеродроми во привремено окупираните Луганск и Бердијанск со армиските тактички ракетни системи со долг дострел (ATACMS) обезбедени од САД, што ја означи нивната ...

Фото: Укринформ

Во нападот врз штабот на руската флота во Севастопол убиен командант на руската црноморска флота

Во напад врз седиштето на руската Црноморска флота во привремено окупираниот Севастопол загинаа 34 руски офицери, меѓу кои и командантот на руската Црноморска флота, Виктор Соколов, соопштија Силите за специјални ...

Фото: Укринформ

Погодени два воени брода во ракетен напад врз руската поморска база на окупираниот Крим

Украина изврши ракетен напад врз руската поморска база на привремено окупираниот Крим, при што се погодени и оштетени два брода, меѓу кои, наводно и подморницата од класата Кило Како што ...

Page 1 of 2 1 2

CIVIL MEDIA NEWSLETTER