fbpx
Руски ракетен терор: Харкив, 25 мај 2024 (фото извор: скриншот од видео извештај на Би-би-си)
Фото: MONDO/STEFAN STOJANOVIĆ
Фото/ Маргарита Роблес/ Wikimedia commons

Tag: ДУИ

ГДОМ, 2016 година

ГДОМ пее за “клетите Шиптари”, “патриотите” се бават со “заевистите”

Додека контра-демонстрантите на ГДОМ на нивните собири пејат – “нека разберат клетите Шиптари”, а на нивно чело стои Филип Петровски, истиот тој што стоеше во првите редови на протестите кои ...

ДУИ ја продлабочи кризата

Демократската унија за интеграција, синоќа одлучи да ги повлече сите актуелни претставници на извршната власт во Република Македонија. „Претседателството ги потврди статутарните права и му ги делегира сите извршни права ...

Младите на „Бeca“ бараат специјален суд за Али Ахмети и Муса Џафери

На вчерашниот перформанс „Специјален суд за ‘специјални’ криминалци“, што го изведе подмладокот на „Движењето Беса“ пред нивното седиште во трговскиот центар „Мавровка“, на симболичен начин, односно, зад затворски решетки, беа ...

„Бeса“: ДУИ работи на затворање на слободните медиуми на албански јазик!

 Во врска со случајот со најавените тужби од високи функционери на ДУИ кон весникот "Лајм", реагираше „Движењето Беса“. Според оваа партија, целта на власта е да се контролираат медиумите и ...

Прогнози за 2016 и препораки за делување

1.Поради различни прекршувања на крајните рокови утврдени во договорот од Пржино поврзани со краткорочни реформи во институциите, реформи во медиумите, редефинирање на официјалниот Избирачки список, подобреното функционирање на Државната изборна ...

„Лајм“: Ако ДУИ го злоупотреби судството, во самоодбрана ќе ги користиме “бомбите” со кои располагаме

Весникот на албански јазик „Лајм“ упати отворено писмо до јавноста, по заканите на Демократската унија за интеграција со тужба за клевета и навреда, за објавени текстови во кои се наводно, ...

„Лајм“: Ако ДУИ го злоупотреби судството, во самоодбрана ќе ги користиме “бомбите” со кои располагаме

Весникот на албански јазик „Лајм“ упати отворено писмо до јавноста, по заканите на Демократската унија за интеграција со тужба за клевета и навреда, за објавени текстови во кои се наводно, ...

Зошто е Унитети закана за ДУИ?

Вчера, политичката сцена кај Албанците во Македонија и формално стана побогата за еден субјект. Унитети (Единство), спротивно на насловот што го носи, е партија којашто, всушност, произлезе од поделби во ...

Page 25 of 25 1 24 25

CIVIL MEDIA NEWSLETTER