fbpx
Фото Фејзбук
Фото: МИА
Фото МИА

Tag: Корупција

24 ЧАСА: Северна Македонија со напредок од девет позиции на Индексот на перцепција на корупција за 2023; во изборниот период сите форми на манипулација да се решаваат на брз и законски начин, порача Гир; Зеленски демантира дека е разрешен Залужни

ВЕСТ НА ДЕНОТ Северна Македонија напредна за два индексни поени и девет позиции на најновата листа на Транспаренси интернешнл, која што го оценува напредокот на земјата во борбата против корупцијата. ...

Северна Македонија напредуваше девет позиции на Индексот на перцепција на корупција за 2023

Северна Македонија напредна за два индексни поени и девет позиции на најновата листа на Транспаренси интернешнл, која што го оценува напредокот на земјата во борбата против корупцијата. Според Индексот на ...

Транспаренси Интернешнл за најкорумпираните земји во Европа: Унгарија на врвот, Данска со најмалку корупција

Транспаренси интернешнал го објави својот најнов извештај за напорите за борба против корупцијата во Западна Европа и ЕУ. Според перцепциите на експертите, корупцијата во Западна Европа и во Европската унија ...

Транспаренси Интернешнл ќе ги презентира наодите од Индексот на перцепција на корупцијата за 2023

Транспаренси Интернешнл – Македонија денeска ќе ги презентира наодите од Индексот на перцепција на корупцијата (ИПК) за 2023 година. Претседателот на Транспаренси Интернешнл – Македонија, Благоја Пандовски ќе информира како ...

Кузеска: На повидок нов скандал во Охрид, Пецаков доделил пари на ракометен клуб во кој е основач

На повидок е нов скандал во општините под капата на ДПМНЕ. Градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков, доделил пари на ракометен клуб во кој самиот тој е основач. Над 250 илјади ...

Фото: Министерство за правда

Лога – Нојкрих: Зајакнување на правдата и борбата против корупцијата

Соработката со Министерството за правда, проектите што ги спроведува Советот на Европа и реформската агенда биле во фокусот на разговорите на министерот за правда Кренар Лога со Клаус Нојкрих, директор ...

24 ЧАСА: Украина го одбележува Денот на човековите права: Слобода или страв; институциите не ги почитуваат во целост препораките на Омбудсманот за правична застапеност при вработување; Малта му ја прекина функцијата почесен конзул на Анѓушев

ТЕМА НА ДЕНОТ Меѓународна конференција за човекови права „Слобода или страв“ Во Кијив, Украина, денеска и утре се одржува Меѓународната Конференција за човекови права „ Слобода или страв“, по повод ...

24 ЧАСА: Ковачевски и Маричиќ во Брисел за скринингот на Кластер 6; нема човекови права онаму каде правдата е поразена од корупција, смета Пендаровски; ОЈО и Правда го подготвија барањето за екстрадиција на Палевски

ВЕСТ НА ДЕНОТ Премиерот Димитар Ковачевски и вицепремиерот задолжен за европски прашања и главен преговарач на земјава со ЕУ, Бојан Маричиќ денеска во Брисел присуствуваат на последната сесија од скрининг ...

Page 1 of 14 1 2 14

CIVIL MEDIA NEWSLETTER