fbpx
МНР. Фото: Ангел Ангеловски
Бранко Тричковски, колумнист
Фото: Ројтерс
Фото: Ројтерс

ВИВИСЕКЦИЈА: Политичко профилирање на носителите на изборните листи на ВМРО-ДПМНЕ на медиумската платформа на ЦИВИЛ

Photo by ThisisEngineering RAEng on Unsplash

Политичкиот аналитичар и ветеран во македонското новинарство, Љубомир Костовски, кој воедно е и главен уредник на онлајн политичкиот магазин „Глобус“, специјално за медиумската платформа на ЦИВИЛ, подготви политички профили на...

Read more

Трамп-Орбановиот театар и грмотевицата на Бајден

Photo by Max LaRochelle on Unsplash

ЏАБИР ДЕРАЛА Американско-унгарските односи драматично се заладија. Тие се, според оценката на Лавдеј Морис, уредничка на берлинското дописничко биро на Вашингтон Пост, на најниско ниво од крајот на Студената војна...

Read more

Руската пропаганда ви е како шило… џабе си ја ишкате мувата

Фотомонтажа: Д. Мишев / ЦивилМедиа

ДРАГАН МИШЕВ Во пресрет на парламентарните и изборите за претседател на државата, на политичката мапа се профилираат два  дијаметрално спротивни правци: Од едната страна се политичари и партии со демократска,...

Read more

Како „неутралните“ телевизии ги селектираат вестите?

Љубомир Костовски, политички аналитичар

Дневниот распоред за нашите Обединети опозициски телевизии покажува дека максимално треба да се елиминираат ликовите на Пендаровски и Османи „На 26 февруари се одржа Мултимедијална  конференција „Украина: Две години хероизам“...

Read more

АНКЕТИТЕ на нашите ТВ екрани: Перфидни форми на силување на сликата за стварноста

Љубомир Костовски

„Утринскиот политички сегмент во најраните часови на националната телевизија умее перфидно да ја искористи вашата недоволна расонетост да ви влезе под кожа место кафе или чај во желудникот и да...

Read more

ФОРМУЛА ЗА МИР: Во што се состои мировниот план на Зеленски од 10 точки?

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски (фото: Кабинет на Претседателот на Украина)

Сите војни завршуваат, па така и војната на Русија против Украина и Украинците ќе заврши. На 11 октомври 2022 година, претседателот на Украина, Володимир Зеленски, им ја соопшти на лидерите...

Read more

Веќе 24 месеци трае 72 часовната руска „специјална операција“ во Украина

ДРАГАН МИШЕВ Денес се навршуваат полни 24 месеци откако започна неиспровоцираната целосна руска воена агресија врз Украина, која започна во раните утрински часови на денешен ден пред две години. Овој...

Read more

Амбасадорката Дир: 10 години од Револуцијата на Достоинството во Украина, Јанукович не успеа да го скрши духот на украинските патриоти

Амбасадорката на Украина, Лариса Дир

Украина денеска го одбележува Денот на Хероите на Небесните Стотина. Украинската амбасадорка во Скопје, Лариса Дир, потсетува на деновите на Мајдан, кога, како што нагласува, „Јанукович не успеа да го...

Read more

Костовски: За студентскиот собир пред МОН немаше инструкции за тоа што понатаму, сѐ беше толку синтетички креирано

Љубомир Костовски

„Втора фаза на сценариото е почеток на нивна верзија на Шарената револуција. Паф! – се распрсна наративот, но не заради големите медиуми со национална фреквенција, туку до јавноста, сепак, стигна...

Read more
Page 1 of 18 1 2 18

CIVIL MEDIA NEWSLETTER