fbpx
Илустрација подготвена со AI gencraft
Фото: Скриншот
Судењето на германскиот државјанин Рико Кригер, кој беше осуден на смрт во Белорусија. Фото: Редит
Фото: Скриншот

Tag: Белорусија

Судењето на германскиот државјанин Рико Кригер, кој беше осуден на смрт во Белорусија. Фото: Редит

Белорусија осуди германски лекар на смрт на затворено судење со нејасно обвинение

Судот во Белорусија осуди германски лекар на смрт откако беше прогласен за виновен за обвиненија поврзани со тероризам и платеничка активност, соопштија активисти за човекови права. Рико Кригер (30) беше ...

Фото: МИА

Стејт департментот ги внесе Русија и Белорусија во списокот држави спонзори на трговија со луѓе

Русија и Белорусија, покрај Северна Кореја, Туркменистан и Сирија, се најдоа во списокот од 13 држави чии власти ја финансираат трговијата со луѓе, се наведува во најновиот Извештај за трговија ...

Ландсбергис: Ако Русија постави воени цели во Белорусија, Украина има право да ги нападне

Литванскиот министер за надворешни работи Габриелиус Ландсбергис смета дека доколку Русија постави валидни воени цели во Белорусија, Украина има право да ги нападне. Ландсбергис ова го изјави пред состанокот на ...

Белорусија го суспендира учеството во Договорот за конвенционални сили во Европа

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко потпиша декрет за суспендирање на учеството на неговата земја во Договорот за конвенционални вооружени сили (ЦФЕ), кој го ограничува движењето на воените трупи и оружје ...

Фото: МИА архива

Стотина поли­­­­тички затвореници во Белорусија се во многу лоша здравствена состојба

Стотина политички затвореници во Белорусија, приведени во текот на жестоката конфронтација меѓу властите и опозицијата во изминатите години, имаат многу сериозни здравствени проблеми и можеби се на работ на смртта, ...

Фото: Скриншот

Украина погоди голема руска рафинерија за нафта; Белорусија започна воени вежби за проверка на „борбената готовност“; Зеленски го потпиша законот за намалување на возраста за мобилизација на 25 години

Белорусија во вторникот започна воени вежби во регионите долж нејзините граници со Украина, Литванија и Полска, соопшти Министерството за одбрана на најблискиот рускиот сојузник, пренесува  Си-ен-би-си. Вежбите ќе се одржуваат ...

Украинската влада побара од Врховната Рада да го раскине договорот за слободна трговија со Белорусија

Владиниот претставник во украинската Врховна Рада, Тарас Мелничук, денеска изјави дека украинската Влада му предложила на Парламентот да го раскине договорот за слободна трговија со Белорусија поради нејзината поддршка за ...

Четири членки на НАТО ќе ги затворат своите граници со Белорусија во случај на „критичен инцидент“

Четири земји членки на НАТО и ЕУ: Полска и трите балтички држави-Литванија, Летонија и Естонија, денеска предупредија дека ќе ги затворат своите граници со рускиот сојузник Белорусија во случај на ...

Page 1 of 5 1 2 5

CIVIL MEDIA NEWSLETTER