fbpx
Фото: Фејсбук СДП

Tag: Белорусија

Фото: Скриншот

Украина погоди голема руска рафинерија за нафта; Белорусија започна воени вежби за проверка на „борбената готовност“; Зеленски го потпиша законот за намалување на возраста за мобилизација на 25 години

Белорусија во вторникот започна воени вежби во регионите долж нејзините граници со Украина, Литванија и Полска, соопшти Министерството за одбрана на најблискиот рускиот сојузник, пренесува  Си-ен-би-си. Вежбите ќе се одржуваат ...

Украинската влада побара од Врховната Рада да го раскине договорот за слободна трговија со Белорусија

Владиниот претставник во украинската Врховна Рада, Тарас Мелничук, денеска изјави дека украинската Влада му предложила на Парламентот да го раскине договорот за слободна трговија со Белорусија поради нејзината поддршка за ...

Четири членки на НАТО ќе ги затворат своите граници со Белорусија во случај на „критичен инцидент“

Четири земји членки на НАТО и ЕУ: Полска и трите балтички држави-Литванија, Летонија и Естонија, денеска предупредија дека ќе ги затворат своите граници со рускиот сојузник Белорусија во случај на ...

Фото: Укринформ

Дуда тврди дека Русија префрла нуклеарно оружје во Белорусија

Полскиот претседател Анджеј Дуда денеска изјави дека Русија веќе е во процес на пренесување на нуклеарното оружје со краток дострел во соседна Белорусија, објави АП. Рускиот претседател Владимир Путин и ...

САД им порачаа на своите граѓани: Веднаш да ја напуштите Белорусија

Американската Амбасада денеска им порача на граѓаните на САД кои се во Белорусија веднаш да ја напуштат земјата. Голем број земји, вклучително и Литванија, ги затворија граничните премини со Белорусија ...

Фото: Твитер на Светлана Тихановскаја

Лидерката на белоруската опозицијата, Тихановскаја: Нема да престанеме да се бориме за слобода

Белорусинките во бело стојат со цвеќиња барајќи да се стави крај на државното насилство кое започна пред 3 години. Мирните „солидарни синџири“ инспирираа илјадници да се приклучат на движењето против ...

Руската пропаганда со фотомонтажа од Вагнеровци во близина на полската граница ја плаши Европа со „втор фронт“

Руските телеграм канали управувани од воени дописници на Z и поврзани со терористите на ПМЦ Вагнер, шират фотомонтажа од маж во воена униформа со руско знаме и амблемот на платениците ...

Белорускиот режим и семејството Лукашенко соучесници на Кремљ во киднапирањето деца од окупираните територии на Украина

Белорусија уште пред почетокот на целосната руска агресија врз Украина служеше како тест полигон за руските воени сили, кои со благослов на белорускиот диктатор Александар Лукашенко се подготвуваа за напад ...

Page 1 of 4 1 2 4

CIVIL MEDIA NEWSLETTER