fbpx
epa09950441 Swedish Prime Minister Magdalena Andersson speaks during a parliamentary debate on Sweden's application for NATO membership, at the Swedish Parliment in Stockholm, Sweden, 16 May 2022. The Swedish Parliament is holding a special debate about applying for NATO membership, paving the way for the expansion of the alliance.  EPA-EFE/HENRIK MONTGOMERY  SWEDEN OUT
ТОП 10
ПОЛИТИКА

Унгарскиот парламент го реизбра Орбан за премиер

Унгарските пратеници денеска го реизбраа лидерот на партијата Фидес, Виктор Орбан, на функцијата премиер, на која тој се наоѓа од ...

Шведска и официјално донесе одлука за поднесување барање за членство во НАТО

Шведската премиерка Магдалена Андерсон денеска и официјално соопшти дека Шведска ќе и се придружи на Финска во аплицирањето за членство ...

СПЦ ја призна МПЦ-ОА, отворени врати на Алијансата, украинската војска стигна до Русија

ВЕСТ НА ДЕНОТ И покрај прогласувањето на канонско единство од Соборот на СПЦ, МПЦ-ОА не планира одржување на заедничка света ...

Грковска-Худолин: Поддршката на ЕУ е исклучително важна, работиме на решенија кои ќе бидат долгорочни и одржливи и ќе обезбедат стандардизирани процеси во иднина

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење Славица Грковска, денеска оствари средба со шефот на секторот ...

Спасовски и Брнз на оперативно-тактичка вежба на МВР и амбасада на САД

Денеска во Полициски центар „Ѓорче Петров”, касарната „Илинден” и амбасадата на САД беше изведена оперативно-тактичка вежба од страна на МВР, ...

Ковачевски: Младите се движечка сила во државата која ги предводи развојните процеси

Премиерот Димитар Ковачевски учествуваше и на панел дискусијата што се одржа во рамките на презентацијата и промоцијата на истражувањето „Социо-политичкото ...

Парламентарна делегација предводена од Џафери во студиска посета на германскиот Бундестаг

Претседателот на Собранието Талат Џафери, координатори на пратеничките групи, генералната секретарка на Собранието Цветанка Иванова, собраниски службеници, како и претставници ...

Владината коалиција против предвремени избори, опозицијата најавува „нови чекори“

Власта останува на ставот дека во моментот не се потребни предвремени парламентарни избори, а опозицијата и понатаму бара нивно одржување. ...

Руската пропагандна пешадија заглавена во калта

ЏАБИР ДЕРАЛА Ја читам (тоа ми е работа) анализата од мониторинг тимот на Цивил за директорката на една приватна високообразовна ...

Османи: Северна Македонија ја поддржува политиката на отворени врати на Алијансата

„Северна Македонија ја поддржува политиката на отворени врати на Алијансата, а ЕУ перспективите на Западен Балкан треба да се сметаат ...

ТИРЗ воведе меѓународни ИСО стандарди за борба против корупција и квалитет во работата

Дирекцијата за технолошко индустриски развојни зони (ТИРЗ) информира дека го имплементираше Меѓународниот стандард за спречување корупција ИСО 37001:2016, со што ...

Османи: Силно ја поддржуваме аспирацијата на Шведска и Финска за членство во НАТО

Северна Македонија силно ја поддржува политиката на отворени врати на НАТО и аспирацијата на Шведска и Финска за членство во ...

Сè уште нема усогласено решение меѓу Скопје и Софија, дијалогот продолжува

Сè уште нема усогласено решение со Софија како основа за заемно прифатлив договор. Продолжуваат разговорите меѓу министерствата за надворешни работи ...

За власта Собранието функционира и покрај опозициската блокада, ВМРО-ДПМНЕ најавува „следни чекори“

Собранието функционира и покрај бојкотот на дел од опозицијата, децидна е власта во врска со „активната блокада“ што ВМРО-ДПМНЕ почна ...

Директорката на МИТ Универзитет во Скопје шири руска пропаганда и дезинформации

Една од поистакнатите активисти на проруската „пешадија“ која шири пропаганда, лажни вести и дезинформации е и Фејсбук профилот кој, според ...

Курти: Србија не сака договор со Косово, Западот да ѝ каже дека не може повеќе така 

Косовскиот премиер Албин Курти вели дека Србија не сака договор со Косово и дека причина за тоа е што на ...

Грузија нема да го признае референдумот за соединување на Јужна Осетија со Русија

Претседателот на грузиската владејачка партија Грузиски сон – Демократска Грузија, Иракли Кобахинѕе, денеска изјави  дека Грузија нема да ги признае ...

Ковачевски: Собранието функционира и покрај блокадата, опозицијата итно да го деблокира законот за тутунарите

Премиерот Димитар Ковачевски во одговор на новинарско праша истакна дека е апсолутно неодговорно во услови на криза да се врши ...

Маричиќ: Јазикот и идентитетот не се преговораат и тоа да е јасно засекогаш

„Разговорите со Бугарија се водат врз основа на Резолуцијата изгласана во Собранието. Разговараме за сите отворени прашања и за сите ...

Ковачевски-Сојузот на средношколци: Младите клучен владин партнер во креирањето успешни образовни политики

Предлозите на Сојузот на средношколци за прилагодувања на државната матура, поради предизвиците предизвикани од пандемијата на КОВИД-19 и штрајкот на ...

Маричиќ: „Отворен Балкан“ ќе носи придобивки за граѓаните без да се прави голема политичка рамка околу процесот

„Политичката идеја за ‘Отворен Балкан’ е да се спроведат практични работи кои овој регион ќе го отворат за поголеми инвестиции ...

Индекс.мк: Тајна средба на Мицкоски со Касами и Лимани

Порталот indeks.mk дојде до ексклузивни фотографии од денешната средба помеѓу лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски со претседателот на Движењето Беса и градоначалник ...

Предложени девет кандидати за уставни судии

Девет кандидати за судии на Уставниот суд предложија членовите на собраниската Комисијата за прашања на изборите и именувањата на денешната ...

Петков вели продолжуваат разговорите меѓу двете влади, Ковачевски не се врзува за датум зашто ни треба решение прифатено во двете држави

Бугарскиот премиер Кирил Петков вели дека разговорите меѓу владите на Северна Македонија и Бугарија продoлжуваат, но ги отфрла тврдењата дека ...

Ковачевски: Дијалог треба да има, но не и средба за предвремени избори

Дијалог меѓу политичките партии треба да има, но средба со опозицијата за предвремени избори не треба да се одржи, рече ...

ДКСК бара од ЈО отчетност за нивните иницијативи, констатирани сериозни злоупотреби во автомобилската федерација

Членовите на Антикорупциската комисија на денешната седница побараа отчетност од Јавното обвинителството односно било каква да е одлуката што ќе ...

Украина го најави првото судење за воени злосторства на 21-годишен руски војник обвинет за убиство на 62-годишен украинец

21-годишен руски војник, обвинет дека пукал во цивил на велосипед и го оставил мртов покрај патот, ќе биде првиот руски ...

Сѐ си кажа Мицкоски, а и Данела ја пушти низ вода

ЏАБИР ДЕРАЛА Во интервјуто на ТВ Телма (11 мај) Мицкоски сѐ си кажа како што треба. Активна блокада на Собранието, ...

Трет ден блокада на Собранието, според опозицијата ефикасна, за власта неуспешна

Работата на Собранието на Република Северна Македонија изминатите три дена се одвива со најавените активности на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за активна ...

Нова преговарачка средба меѓу МТСП и СОНК договорена за 17 мај

Барањата кои се дел од одлуката за штрајк на вработените во градинките и прашањето за платите на вработените за време ...

ИСТОЧЕН ФРОНТ

ДИСТРИКТ

И покрај прогласувањето на канонско единство од Соборот на СПЦ, МПЦ-ОА не планира одржување на заедничка света архиерејска литургија

Соборот на Српската православна црква денеска одобри канонско единство со МПЦ-ОА, со што, како што објавуваат српските медиуми, „решен е...

ПОЛИТИЧКИ МАГАЗИН

ИНФОРМАЦИСКИ ХАОС

CIVILMEDIA NEWSLETTER

Ковачевски: Со инвестиции во опрема и повисоки плати во здравството до поквалитетна здравствена услуга за граѓаните

Премиерот Димитар Ковачевски придружен од министерот за здравство Беким Сали, денеска го посети и отвори одделението за магнетна резонанца во...

Read more
Print Friendly, PDF & Email