fbpx
Бојан Кордалов, комуниколог/фотографија: Самуел Дебус, OK-TV Ludwigshafen
Др. Волфганг Ресман,  претседател на Bundesverband Bürgermedien /фотографија: Самуел Дебус, OK-TV Ludwigshafen
ТОП 10

Ковачевски: Во Буџетот 2023 се обезбедени средства за развој, реформи, трансформација на општеството и забрзана евроинтеграција

Буџетот 2023 е основа за нашата визија за стабилна, економски просперитетна и напредна Северна Македонија. Буџет од кој се очекуваат резултати, истакна премиерот Димитар Ковачевски, во објава на...

Read more
ПОЛИТИКА

Ковачевски: Во Буџетот 2023 се обезбедени средства за развој, реформи, трансформација на општеството и забрзана евроинтеграција

Буџетот 2023 е основа за нашата визија за стабилна, економски просперитетна и напредна Северна Македонија. Буџет од кој се очекуваат ...

Ресман: Безбедноста во Германија функционира, но поврзаноста со Русија на десничарските екстремисти претставува опасност

Германија вчера ја разбуди масивна полициска акција. Уапсени се 25 припадници на домашна ултрадесничарска и терористичка организација во рација ширум ...

Ковачевски со порака: ЕУ сериозно да го сфати загрозувањето на европскиот пат од ВМРО-ДПМНЕ и Левица

„ЕУ мора сериозно да ги сфати и разгледа опструкциите од опозицијата во Северна Македонија и обидите на ВМРО-ДПМНЕ и Левица ...

Паник-тастер во ВМРО-ДПМНЕ

ЉУБОМИР КОСТОВСКИ Она што се случува на скопските улици деновиве, без сомнение, го има белегот на веќе стара вмровска тактика. ...

Толку беа гласни, што засипнаа и им се одзеде гласот

АЦО ЛУКАРОСКИ Сите се бунат за сообраќајниот хаос, само ‘неутралните исташи’ и ‘ФБ експертите’ молчат. Беа најгласни, а сега најмногу ...

ЗНМ: Функционерите мора да одговараат на прашањата на новинарите

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) остро реагира на игноратниот, непрофесионалниот и крајно понижувачки однос од страна на генералниот секретар ...

Кој стои зад блокадите на Скопје: што имаат заедничко Ленин, Апасиев и Мицкоски-Путин!?

Директорот на „Слобода превоз“, Ленин Јовановски денеска најави дека се повлекува од протестот на превозниците и од сите процеси кои ...

Уапсени 25 припадници на германска терористичка група, спречен заговор за државен удар во Германија, Тајм го прогласи Зеленски за личност на годината

ВЕСТ НА ДЕНОТ Масивна полициска акција во Германија, ултрадесничарска терористичка организација планирала уривање на владата, уапсени 25 лица Германија утрово ...

Концептот „дупекратија“ на црни Грујо го менуваат со концептот „меритократија“ на Мицкоски

НЕНАД ЈОВАНОВИЌ Заговара ВМРО-ДПМНЕ меритократија, го прочитав овој термин пред некој ден. Новиот „концепт“ на Мицкоски, излезе објавен на курирските ...

Да се стави крај на криминалот и корупцијата, порача Спасовски, кој ги поддржува ставовите на амбасадорка Агелер

Мора час поскоро секој од нас да направи максимум со своето делување да се стави крајот на криминалот и на ...

Османи: Го поздравуваме засилениот ангажман на САД за борба против корупцијата

Го поздравуваме овој засилен ангажман на САД во поддршка на институциите за владеење на правото и за борба против корупцијата, ...

Ковачевски во Тирана: ЕУ покажа дека е посветена на проширувањето

Премиерот Димитар Ковачевски денеска на Самитот Западен Балкан - ЕУ во Тирана изрази задоволство, што првпат ваков Самит на сите ...

Стратегијата на ВМРО-ДПМНЕ е создавање криза во Скопје

Пишува: ВАСКО ЛАЗАРЕВСКИ Очигледно е дека ВМРО има стратегија на создавање постојана состојба на стрес и криза во Скопје. Тие ...

Започна Самитот за Западен Балкан во Тирана, партнерството како главна понуда на Самитот, тим за санкции пристигна од Вашингтон

ВЕСТ НА ДЕНОТ Започна Самитот Западен Балкан во Тирана Во Тирана денеска се одржува Самитот за Западен Балкан – Европска ...

Тирана- Самит за нова надеж во европските интеграции

Борјан Јовановски Денеска во Тирана треба да светне некое мало светло во тунелот на европската интеграција за Западниот Балкан. Судејќи ...

Агелер: Правосудството да покаже дека никој не е над законот, тим за санкции од Вашингтон пристигна во Скопје

Тим за санкции од Вашингтон пристигна во земјава за да изврши поагресивен увид во поранешните и сегашните корумпирани актери, и ...

Лајчак денеска во Косово на средба со премиерот Албин Курти

Специјалниот пратеник на Европската унија во преговорите меѓу Косово и Србија, Мирослав Лајчак  денеска престојува  во Приштина, на средба со ...

Мерка – Мандат

ВОЈО МАНЕВСКИ Зборовите стојат збрани на купче и сѐ додека некој не им даде душа тие немаат значење, дури кога ...

Шекеринска: 2030 мора да биде наш таргет датум, прашањето на проширување мора да стане прашање на геополитика, на безбедност и од страна на ЕУ

„Влезот во ЕУ од политичка амбиција до геостратешка неопходност?“ е првиот панел од конференцијата „Интензивирана соработка: Обновениот Берлински процес и ...

Вучиќ потврди дека ќе присуствува на Самитот во Тирана

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ потврди дека ќе оди во Тирана на Самитот на ЕУ и земјите од Западен Балкан. ...

Дали Ленин Јовановски е врската помеѓу Путин и Мицкоски?

По руската агресија во Украина, Ленин Јовановски стана лицето на руската пропаганда во Македонија, учествувајќи на повеќе дебатни емисии, во ...

Мицкоски ги прашува граѓаните за проекти: „Гласот на народот е полн со незадоволство од неработењето на локалните функционери на ВМРО-ДПМНЕ“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ги повикаа граѓаните да предложат свои идеи и проекти во следните две недели за време ...

Холштајн: Напредокот на Северна Македонија на патот кон ЕУ зависи од успешното справување со корупцијата

Напредокот на Северна Македонија на патот кон Европската Унија ќе зависи во голема мера и од успешното сузбивање на корупцијата, ...

Правата на истите и моќта на различните

ЕМИЛИЈА ЦЕЛАКОСКА Имам впечаток дека секој од зборовите Слобода, Еднаквост и Братство кај нашите десничари, ВМРО-ДПМНЕ, вклучувајќи ја и десната ...

Тупанчески – Маленица: Хрватска преку своите искуства и идеи ќе го помогне евроинтегративниот процес на земјава

Зајакнувањето на билатералната соработка помеѓу Северна Македонија и Хрватска во делот на правосудството, како и градењето на капацитетите за водење ...

Амбициозно дизајниран буџет за заштита на граѓаните од последиците од кризата и за одржлив раст на економијата

Пишува: Зоран Бојаровски Буџетот не се само бројки на хартија. „Преведени“ тие бројки ги претставуваат вредностите кои во наредниот период ...

Османи со шефовите на странските дипломатски мисии: Нашиот пример може да се искористи за надминување на преостанатите отворени прашања на Балканот

Министерот за надворешни работи денес, (5 декември 2022) одржа брифинг со шефови на странските дипломатски мисии и мултилатерални организации во ...

Опозицијата ги слави плодовите на Договорот од Преспа – Илија Димовски радосен дека се пеела „Распукала Шар Планина” во диско во Солун

Опозицијата ги слави плодовите на Договорот од Преспа – Илија Димовски радосен дека се пеела „Распукала Шар Планина” во диско ...

Османи: Уставните измени треба што побрзо да станат тема во Парламентот

Уставните измени треба што побрзо да станат тема во Парламентот. Апелирам за државен консензус по однос на европските прашања и ...

Османи: Самитот ЕУ – Западен Балкан во Тирана, порака за посветеноста на ЕУ во регионот

Самитот ЕУ – Западен Балкан што треба да се одржи на 6 декември во Тирана е голем настан и е ...

ИСТОЧЕН ФРОНТ

ПОЛИТИЧКИ МАГАЗИН

(ИЗБОР) Албански медиуми: Чија „сопственост“ беа протестите во Тирана, Балканот и припаѓа на Европа, правни процедури не се лекот за Косовско -српскиот проблем

ЈАВА ЊУЗ: Каде беше Илир Мета кога му ја „нокаутираа“ слабата точка? „Еден ден пред Самитот на Европската Унија во...

Др. Волфганг Ресман,  претседател на Bundesverband Bürgermedien /фотографија: Самуел Дебус, OK-TV Ludwigshafen

Ресман: Безбедноста во Германија функционира, но поврзаноста со Русија на десничарските екстремисти претставува опасност

Германија вчера ја разбуди масивна полициска акција. Уапсени се 25 припадници на домашна ултрадесничарска и терористичка организација во рација ширум...

ДИСТРИКТ

 

CIVILMEDIA NEWSLETTER

Мехмедовиќ: Состојбата со Ковид-19 е стабилна, бројот за заразени е значително намален, а смртните случаи се вистинска реткост

Состојбата со Ковид-19 е стабилна, бројката е значително намалена, а смртните случаи се вистинска реткост, изјави за 24 Инфо портпаролот...

Read more
Print Friendly, PDF & Email