fbpx
Фото: Ројтерс
Фото: Ројтерс

Tag: политички партии

Нема услови за слободни избори, но нема простор за одлагање!

На денешната конференција на тема „Слободни избори 2016“, која ја организираше ЦИВИЛ-Центар за слобода, од експертите и претставниците на политичките партии, во два иполчасовната дебата, беа изнесени бројни примери за ...

„Единица“ за ВМРО-ДПМНЕ

По ждребувањето во Државната изборна комисија, определен е редоследот на партиите на гласачкото ливче. На изборите ќе учествуваат шест политички партии и пет коалиции со 58 листи на кандидати, а за ...

Ванхауте: За аболиција, фер избори и СЈО не се преговара

Поранешниот олеснувач во преговорите меѓу македонските партии Питер Ванхауте, преку Фејсбук статус, го соопшти својот став во врска со најавите за нови преговори меѓупартиски преговори: „Нови преговори меѓу политичките партии? ...

(Видео) Партиите единствени во барањата за итни реформи

Највисоките претставници на над дваесет политички партии беа дел од четвртата јавна дискусија на тема „Плурализмот и политичката криза“ во организација на ЦИВИЛ – Центар за слобода. На јавната дискусија покрај политичките партии, присуствуваа ...

Јовановска: Во криза сме поради ВМРО-ДПМНЕ

Билјана Јовановска од Партијата за економски промени 21 (ПЕП 21) потсети дека опозициските партии биле индиректно вклучени во Пржинскиот договор, а политичката криза ја создаде ВМРО-ДПМНЕ. Исто така, Јовановска како ...

Ибрахими: Изборите на 5-ти јуни легитимираат кражба и диктатура

Зекир Ибрахими од Движењето Беса беше еден од говорниците на јавната дискусија на тема „Плурализмот и политичката криза“ во организација на ЦИВИЛ – Центар за слобода. На јавната дискусија присуствуваа над 50 претставници ...

Ангелов: Локални, парламентарни и претседателски избори идната пролет

Стојанче Англеов од Достоинство, беше еден од лидерите на политичките партии во Македонија, кој се обрати на јавната дискусија  „Плурализмот и политичката криза“ во организација на ЦИВИЛ – Центар за слобода. На ...

Дваесет партии за одложување на изборите и повлекување на аболицијата

Жестоки критики на сметка на власта, одложување на изборите, повлекување на аболицијата на Иванов, ослободување на медиумите, департизација на судството и низа други мерки и реформи за излез од политичката ...

Дваесетина партии се пријавија за учество на јавната дискусија „Плурализмот и политичката криза“

Плурализмот и политичката криза е тема на јавната дискусија на ЦИВИЛ – Центар за слобода,  којa ќе се одржи утре (понеделник, 4 април 2016), во хотел Сити Парк, со почеток во 11 ...

Page 6 of 7 1 5 6 7

CIVIL MEDIA NEWSLETTER