fbpx
Парада на гордоста, Скопје, 25 јуни 2022 (фото: Тоше Огњанов / VOA)
Рускиот државен пропагандист, Соловјев.
Протести против Г7 во Минхен, во пресрет на Самитот на Г7
Итен состанок на шефовите на Г7 за време на Самитот за нуклеарна безбедност во 2014 година во Хаг. (извор: Wikimedia Commons)

Што е Г7?

Лидерите на државите членки на Г7
Лидерите на државите членки на Г7
Претседателот на САД, Џо Бајден, на излегување од Air Force One по пристигнувањето на аеродромот Франц-Јозеф-Строс во близина на Минхен, Германија, 25 јуни 2022 година, пред самитот на Г7.
ТОП 10

Лидерите на Г7, во неформален разговор, брутално се шегачат на сметка на Путин

Лидерите на Г7 во неформален разговор го исмејуваа Владимир Путин поради неговата неславна фотографија каде што тој полугол јава коњ, објави британскиот Дејли Рекорд, а пренесе Слободен печат....

Read more
ПОЛИТИКА

Осуда од македонското МНР за бугарските пораки „Македонија е Бугарија“, Бугарите спремни за потпишување на Протоколот според Договорот за добрососедство

Транспарентите со зборовите „Македонија е Бугарија“ што ги истакнаа дел од бугарските пратеници и изговорените ставови од говорницата на вчерашната ...

Нинова: Претседателската институција на Радев му е тесна и сака вистинска власт

Вицепремиерката во оставка и лидер на Бугарската социјалистичка партија Корнелија Нинова во интервју за БНТ ги критикуваше постапките на претседателот ...

Џозеф: Бугарското малтретирање на Северна Македонија е веќе и проблем на НАТО

Американскиот претседател Џо Бајден не може да дозволи меѓу сојузничките од НАТО, една земја членка да „и се сили“ и ...

МНР на Бугарија: Подготвени да ја одобриме првата меѓувладина конференција веднаш штом ќе биде потпишан протоколот

„Собранието донесе оддлука за поддршка на земјите од Западен Балкан во ЕУ. Ние не додадовме нови барања до Скопје и ...

Во Северна Македонија се води хибридна оркестрирана кампања

НАСЕР ПАЈАЗИТИ Главен уредник на ИНА (Iliria News Agency) специјално за ЦивилМедиа. Во Северна Македонија се создаде деструктивен дух и ...

Петков: Народното собрание донесе историско решение

Премиерот на Бугарија во оставка, Кирил Петков на својот Твитер профил денеска напиша дека Народното собрание донесе историско решение, што ...

Мишел: Европската политичка заедница не е алтернатива на проширувањето

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, по дебатата на лидерите на ЕУ за европската политичка заедница, изјави дека тоа „не ...

БГ со мали отстапки, МК со единство на политичкиот врв, Фуере побара оставка од Вархеји, руските дезинформации не стивнуваат

БГ со мали отстапки, МК со единство на политичкиот врв Народното собрание на Бугарија гласаше за нацрт-резолуција за решавање на ...

Балкански барометар: Опаѓа поддршката за европската интеграција на Западен Балкан

Резултатите од Балканскиот барометар и Секјуриметар покажуваат дека 76 отсто од граѓаните на Западен Балкан ја поддржуваат соработката во регионот, ...

Партиите станаа иматели на информации од јавен карактер, но останаа недоволно транспарентни

Три години откако беа опфатени со Законот за слободен пристап до информации од јавен карактер, со кој станаа иматели на ...

Прекината комисиска расправа за утврдување предлози за уставни судии

Комисијата за прашања на изборите и именувањата денеска ја продолжи расправата за утврдување на предлози за уставни судии, а по ...

Бугарското собрание гласаше „За“ нацрт-резолуција за решавање на спорот меѓу Софија и Скопје

Народното собрание на Бугарија гласаше за нацрт-резолуција за решавање на спорот меѓу Софија и Скопје и отворање на патот за ...

Официјален Париз: Следните денови ќе бидат одлучувачки за отворање на преговорите со Северна Македонија

Француското Министерство за надворешни работи во реакција испратена на прашање на дописникот на МИА, потврдува дека официјален Париз останува мобилизиран ...

Ќучук: Бугарија станува проблематична земја која го попречува развојот на ЕУ

Бугарија станува проблематична земја која ги попречува развојните процеси на ЕУ. Нашето место не треба да е меѓу попречувачите, туку ...

Нехамер: Босна и Херцеговина уште годинава може да добие кандидатски статус за членство во ЕУ

Босна и Херцеговина може уште годинава официјално да добие кандидатски статус за членство во Европската Унија, истакна синоќа австрискиот канцелар ...

Фуере: Ставот на Вархеји за прифаќање на „бугарските грижи“ нема логика, тој треба да поднесе оставка

Како можете да ги поддржувате „сите бугарски грижи“ и да ги правите дел од преговарачкиот процес, кога некои од тие ...

Северна Македонија му кажа „не“ на Макрон, земјите од регионот разочарани од ЕУ

 Самитот ЕУ-Западен Балкан ќе остане запаметен како неуспех на Европската Унија и француското претседателство, ова е ставот на повеќето дипломати ...

Бугарскиот парламент ќе расправа за францускиот предлог

Народното собрание на Бугарија денеска како прва точка од дневниот ред ќе расправа за усвојувањето одлука со која се одобрува ...

Повторување на историјата: Се сеќавате ли на штрајкот на Железарци од 1986 година?

ЉУБОМИР КОСТОВСКИ Столиците кои се поставени пред Парламентот неделава нема сомнение дека ја имаат стратегијата која се крои во Шампитата. ...

Македонското НЕ во Брисел, ЦИВИЛ за лошиот ден на бугарската политика и ЕУ, Петков го препозна руското „масло“

ВЕСТ НА ДЕНОТ Северна Македонија го одби „францускиот предлог“ Самитот ЕУ-Западен Балкан, што траеше повеќе од три часа, заврши во ...

ВО ЖИВО: ЕУ Самит за Западен Балкан

Во живо од прес центарот на ЦИВИЛ на тема ЕУ Самитот за Западен Балкан. Коментираат Зоран Иванов и Џабир Дерала. ...

Самитот ЕУ-Западен Балкан заврши без какви било резултати

Самитот ЕУ-Западен Балкан, што траеше повеќе од три часа, заврши во Брисел без заедничка изјава и без прес-конференција. Кабинетот на ...

Откажана прес-конференцијата на лидерите на ЕУ по Самитот за Западен Балкан

Во Брисел е откажана прес-конференцијата на лидерите на ЕУ што требаше да се одржи по Самитот ЕУ-Западен Балкан. На прес-конференцијата ...

Кирил Петков за падот на бугарската Влада го впери прстот кон мафијата и Русија

Доскорешниот бугарски премиер Кирил Петков ја префрли вината директно на Русија и моќната мафија во неговата земја, откако на неговата ...

Борел: Една земја го блокира целиот процес на проширување, ЕУ мора да го вклучи Западниот Балкан во „својот свет“

Денеска не е добар ден, бидејќи требаше да го започнеме пристапниот процес со две земји, но не можеме, затоа што ...

Зелен поимник: Исцрпување на ресурсите

„Се уште имаме можност да креираме нов пат, кој ќе ни овозможи одржлив заеднички живот со дивината“ - Кен Норис ...

Во Брисел денеска почнува дводневен самит на ЕУ

Во Брисел денеска ќе почне дводневен самит на шефови на држави и влади на ЕУ. Европскиот совет ќе расправа за ...

Нуредини: Од мерката за наплата на биоразградливите кеси се собрани 750.000 евра што ќе се вложат во селекција на отпадот

Министерот за животна средина, Насер Нуредини, во интервју за медиумската платформа на Цивил, меѓу другото открива дека се собрани околу ...

Едвард Џозеф: Време е да се вмеша Бајден и да го заузда бугарскиот национализам

Париз сака да ѝ дозволи на Софија да ги внесе своите билатерални барања во формализираниот преговарачки процес на ЕУ – ...

Шолц: ЕУ мора да даде зелено светло за Северна Македонија и Албанија

ЕУ мора да даде зелено светло за Северна Македонија и Албанија, изјави денеска пред Бундестагот германскиот канцелар Олаф Шолц, прогнозирајќи ...

ИСТОЧЕН ФРОНТ

ДИСТРИКТ

ПОЛИТИЧКИ МАГАЗИН

ИНФОРМАЦИСКИ ХАОС
Рускиот државен пропагандист, Соловјев.

Руската национална телевизија со дрски, недолични и заканувачки пораки од пропагандистите на Кремљ до германскиот канцелар Олаф Шолц

Дрски, недолични и заканувачки пораки беа емитувани повторно на руската државна телевизија. Пропагандистите на Кремљ овој пат со закани кон...

 

CIVILMEDIA NEWSLETTER

Print Friendly, PDF & Email