fbpx
epa03244691 KFOR soldiers from Hungary guard the road between north and south part of the town of Mitrovica, during clashes in the town of Zvecan, Serbia, 01 June 2012. At least five Kosovo Serbs and a NATO soldier were wounded in a gunfight in the early hours, as peacekeepers tried to dismantle Serb roadblocks blocking traffic.  EPA/STR
Фото: Мартина Ацковска / Фронтлајн
ТОП 10

ЕУ одобри 225 милиони евра за Северна Македонија, Маричиќ – процесот на зачленување во ЕУ може да заврши во 2027, Националната Гарда на Вермонт му додели медал за заслуги на Пендаровски

ВЕСТ НА ДЕНОТ ЕУ одобри  225,6 милиони евра неповратни средства за нови проекти во Северна Македонија Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, на денешната...

Read more
ПОЛИТИКА

Прес-конференција на Бојан Маричиќ, заменик претседател на Владата за европски прашања

Во тек е прес конференцијата на Бојан Маричиќ, вицепремиер за европски прашања.

Еврокомисија: Вучиќ и Курти мора да разговараат за сите отворени прашања

Европската комисија објави дека на утрешниот дијалог Белград-Приштина во Брисел „мора и ќе се разговара за сите отворени прашања“, но ...

Трибунал за Путин: Костин и Џакумопулос разговараа за механизмот за изведување на руското раководството пред лицето на правдата за злосторствата во Украина

Украинскиот јавен обвинител Андриј Костин се состана со генералниот директор за човекови права и владеење на правото на Советот на ...

Арафат Муареми поднесе оставка од функцијата директорот на Управата за финансиска полиција

Директорот на Управата за финансиска полиција Арафат Муареми соопшти дека по своја сопствена волја се повлекува од функцијата в.д директор ...

Мицкоски позитивен на Ковид-19, откажана посетата на општина Маврово-Ростуше

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ја откажа посретата на општина Маврово-Ростише, поради појава на симптоми на КОВИД-19 и добиен позитивен ...

Јовески ја суспендира Вилма Русковска, поведена дисциплинска постапка против уште две обвинителки

Јавното обвинителство соопшти дека е поднесен предлог за дисциплинска постапка против тројца обвинители, кои намерно сториле крупна професионална грешка, пренесува ...

Иницирана постапка за дисциплинска одговорност на тројца јавни обвинители

Републичкиот јавен обвинител денеска поднесе предлог за поведување дисциплинска постапка за утврдување одговорност на тројца јавни обвинители, за кои постои ...

Влада: Мерки за заштеда на струјата до 15 отсто во домаќинствата, стопанството и институциите

МИА ги објавува во целост донесените препораки на Владата за заштеда на електрична енергија до 15 отсто. Мерките се однесуваат ...

Условни казни за уште шестмина обвинети за настаните против францускиот предлог пред Собранието

Условни казни за уште шестмина обвинети за инцидентите пред Собранието за време на протестите против францускиот предлог изрече Судот, откако ...

СДСМ не ги прифаќа уцените на ВМРО ДПМНЕ и Мицкоски: Избори ќе има во 2024 година

ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски не можат да уценуваат никого. Сите нивни обиди за дестабилизација на државата, сите нивни лаги за наводна ...

Во завршна фаза новиот закон за помилување, Претседателот ќе може да помилува само за казна

Во Министерството за правда во завршна фаза е текстот на новиот закон за помилување, за којшто, како што се најавува, ...

Деновиве состанок на работната група за новиот Закон за здруженија и фондации

Работната група при Министерството за правда деновиве ќе закаже состанок на кој ќе се дискутира за новиот Закон за здруженија ...

Поделби во Републиканската партија на САД

Додека републиканците продолжија да го бранат Доналд Трамп по невидениот претрес од Ф.Б.И на резиденцијата на поранешниот претседател на Флорида, ...

Мицкоски: Ќе ја напуштам политиката ако некој од ВМРО-ДПМНЕ гласа за промена на Уставот

Ако некој од ВМРО-ДПМНЕ гласа и под овие услови се промени Уставот, тогаш јас ќе си заминам и ќе ја ...

Илјадници луѓе на мировениот фестивал по повод 21-годишнината од Охридскиот рамковен договор

Вицепремиерот за политички систем, Артан Груби, објави фотографии од синоќешниот мировен фестивал што го организираше на плоштадот Скендербег по повод ...

Ковачевски: „e.GO“ инвестиција во ТИРЗ Тетово е од огромно значење за државната и локална економија

Денес ќе се постават темелите на инвестицијата која само во првата фаза тежи 130 милиони евра и ќе отвори најмалку ...

Ќучук: Охридскиот договор донесе мир и стабилност

Известувачот за Северна Македонија, Илхан Ќучук смета дека Охридскиот договор што беше потпишан пред 21 година, донесе мир и стабилност ...

Османи: Рамковниот договор, еден од уставните и политички темели на современа Северна Македонија

Дваесет и една година Охридски рамковен договор, еден од уставните и политички темели на современа Северна Македонија, напиша на Фејсбук министерот ...

Бесими: Со Рамковниот договор беше обезбедена демократска и евроатлантска иднина на нашата држава

Денеска одбележуваме 21 година од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, со кој беше обезбедена мирна, демократска и евроатлантска иднина на ...

Столтенберг: НАТО развива сет мерки специјално прилагодени за Босна и Херцеговина

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг го информираше Министерството за надворешни работи на Босна и Херцеговина дека воената алијанса развива ...

Пендаровски: Клучни придобивки од Рамковниот договор беа зачувување на суверенитетот и на територијалниот интегритет

Пред 21 година, во Охрид, претседателите на четирите тогашни најголеми политички партии заедно со претседателот Борис Трајковски и претставниците на ...

САД наесен испраќаат дополнителни 260 војници во Европа

САД ќе распоредат наесен дополнителни 260 војници во Европа како поддршка на своите сојузници на континентот додека руската војна во ...

Дваесет и една година од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор

Со доделувањето на сертификати за учесниците на Школата за млади лидери „Peace Forum Dialogue“ од страна на првиот вицепремиер и ...

Жан Митрев повикан на распит во ОЈО Скопје

Во Основното јавно обвинителство Скопје денеска на распит е повикан доктор Жан Митрев. „По утврдување на определени околности во текот ...

Во фокусот на ЦИВИЛ: Национализмот како политичко оружје

ЦИВИЛ ќе одржи настан во рамки на серијата „Во фокусот“, на тема „Национализмот како политичко оружје“, во четврток ( утре), ...

Високи ризици од корупција и судир на интереси во набавките за КОВИД-19 и речиси две години по избувнување на кризата

Центарот за граѓански комуникации го објави Вториот полугодишен извештај за јавните набавки за заштита од КОВИД-19, изработен врз основа на ...

Лазарова Трајковска: Јавноста мора да знае што работат судовите, така ја враќаме вербата во владеењето на правото

Меѓународната соработка е клуч за борбата против организираниот криминал, а отворениот пристап кон јавноста, објавувањето на пресудите поврзани со организиран ...

Проширена истрагата против Зекири

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција ОЈО-ГОКК ја прошири истрагата за поранешниот генерален секретар на Владата, ...

Транспаренси Интернешанл: Недоволна координација и интерес кај институциите за надминување на ризикот од корупција во просторното планирање, урбанизмот и градежништвото

Изготвен е вториот квартален извештај за мониторинг на спроведување на препораките кои беа подготвени од Транспаренси Интернешанл Македонија за јавните ...

Зеленски: Секогаш ќе ја паметиме лидерската поддршка од САД во време кога е најпотребна!

„Благодарен сум на луѓето од САД и претседателот на САД лично, за доделување на уште еден невиден пакет за безбедносна ...

ИСТОЧЕН ФРОНТ

ДИСТРИКТ

Командантот на Националната Гарда на Вермонт, генерал-мајор Грегори Најт му додели „Медал за заслуги“ на претседателот Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими командантот на Националната Гарда на Вермонт, генерал-мајор Грегори Најт., информираат од претседателскиот кабинет. На...

ПОЛИТИЧКИ МАГАЗИН

Волфганг Ресман: Поради актуелниот политички систем во Белорусија ќе го користиме логото на нашиот партнер „Белоруската асоцијација на новинари“, новинарите во егзил

Фејсбук објава на Д-р Волфганг Ресман, претседател и извршен директор на Европската мрежа Youth4Media e.V. Почитувани колеги, пријатели и поддржувачи,...

Зеленски: За да ги избркаме окупаторите од Украина, мораме да направиме се за да ѝ отежнеме на Русија да води војна

Украинскиот претседателт Володимир Зеленски, во своето синоќешно видео обраќање изјави дека, за да ги протераат окупаторите, Украинците мора да направат...

 

CIVILMEDIA NEWSLETTER

Print Friendly, PDF & Email